rover 39 wyśw. 14-02-2025 14:41

Zadanie 14 z matury majowej 2017 roku



Nie rozumiem zadania 14.2. Co to znaczy pozioma składowa indukcji ziemskiego pola magnetycznego? Jak narysować poziomą i pionową składową indukcji magnetycznej? I po co ta cała otoczka związana z ziemskim polem, skoro zadanie sprowadza się do obliczenia po prostu wartości indukcji magnetycznej?


matura fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-02-2025 21:32

Chodzi o to, że jeśli spojrzelibyśmy na to jak wygląda wektor indukcji ziemskiego pola magnetycznego w jakimś punkcie na powierzchni Ziemi to okaże się, że jest to jakiś wektor, który ustawiony jest pod jakimś kątem do powierzchni Ziemi - a zatem można go rozłożyć na składowe poziomą i pionową, tak jak można to zrobić z każdym wektorem. I teraz jeśli chcemy wykorzystać poziomo ustawioną igiełkę magnetyczną wewnątrz poziomo ułożonej zwojnicy (jak w tym doświadczeniu), to dzięki nim jesteśmy w stanie wyznaczyć jedynie właśnie poziomą składową ziemskiego pola magnetycznego.

A ta "otoczka" jest kluczowa - bo zgodnie z opisem skoro igiełkę magnetyczną, która normalnie zawsze zwraca się w stronę północy (jak igła w kompasie) możemy nagle we wnętrzu zwojnicy ustawić w dowolną stronę, to oznacza to, że zwojnica wytworzyła takie pole magnetyczne, które dokładnie równoważy to pole magnetyczne ziemskie (jego składową poziomą). Dlatego obliczenie wartości indukcji magnetycznej wytwarzanej przez zwojnicę oznacza jednocześnie, że obliczamy w ten sposób wartość owej poziomej składowej ziemskiego pola magnetycznego.


rover 16-02-2025 10:12

Dziękuję