Oliwia 31 wyśw. 15-02-2025 17:51

Przemiana Izoaryczna



Czemu to jest przemiana izobaryczna? Jeśli objętość się zmienia i raz cząstki gazu ściskamy a raz rozprezamy czy to nie wpływa na ich ciśnienie? Dlaczego wiemy też temperatura nie jest stała?


#Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-02-2025 10:56

Tzn. wprowadzając przemianę izobaryczną na zajęciach my rysując sobie taki cylinder założyliśmy odgórnie, że jest to przemiana izobaryczna. Rysunek miał za zadanie zobrazować sytuację tak by łatwo było zobaczyć, że w określony sposób można zapisać pracę w przemianie izobarycznej.

Natomiast w praktyce i w zadaniach maturalnych musimy wiedzieć, że gdy mamy przemianę, w której gaz zamknięty jest ruchomym tłokiem, który może się swobodnie przemieszczać i dostarczamy lub odbieramy ciepło od ciała nie działając właśnie na ten tłok żadną dodatkową zewnętrzną siłą, to taka przemiana będzie właśnie przemianą izobaryczną. A to wynika z faktu, że skoro tłok może się swobodnie przemieszczać, to znaczy, że na skutek np. dostarczenia ciepła do gazu w cylindrze, jego ciśnienie będzie "próbowało" się zwiększyć, co delikatnie zwiększy siłę parcia gazu na tłok - ten w wyniku nierównowagi sił przesunie się zatem nieco do momentu aż siły na niego działające się zrównoważą i wtedy mamy już brak jego przesuwania - siła parcia gazu równoważy się z siłą parcia pochodzącą od gazu na zewnątrz (np. powietrza atmosferycznego), a zatem oznacza to, że ostatecznie ciśnienie się nie zmieniło - ten proces w przypadku niezbyt szybkiego ogrzewania zachodzi płynnie, wobec czego taką przemianę faktycznie możemy nazwać izobaryczną. A to, że wzrasta wtedy również temperatura (przy opisywanym ogrzewaniu) wynika chociażby wprost z równania Clapeyrona, skoro pV= nRT i p pozostaje stałe a V rośnie, to po prawej stronie równania T musi wzrosnąć.