ola 36 wyśw. 16-02-2025 12:51

Matura WFAIS UJ 2020 zad 6



kilka pytań 

pp1) Dlaczego zapisujemy wzór na energię Kinetyczna w polu, mimo, że mamy obliczyć prędkości elektronów przed wejściem w obszar między płytkami?

pp3)  Potrzebuję pomocy z tym pod punktem. Kojarzę że coś podobnego było na zajęciach lub w ramach zadania domowego, jednak niedokońca nadal wiem jak się za to zabrać. :) 


elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-02-2025 12:16

1: Zgodnie z treścią pole pomiędzy płytkami to pole, którego napięcie wynosi 10 V (takie jest napięcie między płytkami). Natomiast strumień elektronów został wcześniej  rozpędzony w polu o napięciu 1 kV. I to dla tej wartości napięcia obliczamy prędkość, jaką uzyskają jeszcze przed wejściem między płytki elektrony.

3: Tak, mówiliśmy o tym na zajęciach ;) to jest coś takiego jak rzut poziomy. Tylko, że siłą, która powoduje zakrzywienie toru ruchu elektronu nie jest siła grawitacji (tę możemy zaniedbać), ale siła elektryczna. Czyli składowa pozioma prędkości elektronów jest stała. Teraz należałoby jeszcze obliczyć składową pionową prędkości elektronów w momencie wyjścia z pola między płytkami, czyli po przebyciu w poziomie drogi 10 cm. I to jest obliczenie dokładnie takie jak się robi w rzucie poziomym - rozbijamy ruch na dwie składowe i analizujemy je osobno jako ruch jednostajny i jednostajnie przyspieszony. Przyspieszenie w kierunku pionowym obliczymy jako a = F/m, gdzie F = E*e. Mając składową pionową prędkości w momencie wyjścia z pola między płytkami, możemy zauważyć, że właśnie np. tg szukanego kąta to będzie stosunek pionowej do poziomej składowej.