awda
2: Czy odp. PRAWDA wynika z tego, że ładunki tych kulek się zobojetnily zatem te kulki nie działają już między sobą i po zderzeniu jest ruch jednostajnie prostoliniowy. Tylko dlaczego prostoliniowy, a nie np. Opóźniony skoro po zderzeniu one się chyba muszą w końcu zatrzymać?
3: Jakby chcieć udowodnic to wzorami, że to jest PRAWDA to jak by to wyglądało? Może z ZZP jakość?
4: Dlaczego wartosci tych prędkości się nie zmieniły? Sprężyste zderzenie mówi, że całkowita Ekprzed=Ekpo, ale dlaczego np. Teraz te prędkości nie mogą mieć innych wartosci ale koniec końców sumaryczna Ek byłaby wciąż taka sama?
2: To wynika z I zasady dynamiki Newtona. Oczywiście kulki po zderzeniu zatrzymałyby się, gdy działały na nie jakieś siły oporu (np. tarcie, opór powietrza), ale zgodnie z treścią na kulki nie działają żadne takie siły. Wobec czego skoro po zderzeniu się zobojętniły, to faktycznie nie działają już na siebie siłami elektrycznymi, czyli na kulki nie działają już w ogóle żadne siły, a zatem zgodnie z I zasadą dynamiki będą się one poruszały ruchem jednostajnym prostoliniowym.
3: Tak, mozna z ZZP. Początkowy pęd układu jest zerowy, więc w każdej kolejnej chwili też musi on taki być, czyli wartość pędu lżejszej kulki musi być taka sama jak cięższej kulki, czyli m*v1 = 3m*v2 i stąd wynika, że w każdej chwili v1 = 3*v2.
4: Dlatego, że ponieważ jest to zderzenie, to musi oprócz tego być spełniona zasada zachowania pędu. I okazuje się, że jedynym przypadkiem spełniającym oba te warunki jest właśnie ten opisany w tym czwartym zdaniu.