ola 31 wyśw. 23-02-2025 15:42

matura próbna WFAIS 2021 zad 4



1) Nie za bardzo rozumiem dlaczego takie rozwiązanie jest niepoprawne….

2) w odp jest F,P. no to miast czy ciśnienie na tym samym poziomie w naczyniach połączonych nie będzie zawsze takie samo? To by wskazywało że zdanie pierwsze jest prawdziwe. Jak sprawdzić prawdziwość zdania drugiego?


ciśnienie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 24-02-2025 10:17

1) Jest ono niepoprawne dlatego, że gdy będziemy wlewać olej do lewego ramienia, to będzie on nieco "przepychał" wodę, wobec czego poziom wody obniży się trochę w lewym ramieniu rurki (niech to będzie x), a co za tym idzie podniesie się o taką samą wysokość x po stronie prawej. A to oznacza, że do lewego ramienia rurki będzie można wlać większy słupek oleju niż tylko 8 cm. Więc po lewej stronie ciśnienie to będzie np. pat + ro_o*g*(0,08 m + x), a po prawej pat + ro_wody*g*2x. x będzie tą wysokością, o którą podniesie się poziom wody w prawym ramieniu. Niemal identyczne zadanie wykonywaliśmy na zajęciach nr 7 - warto zerknąć na nagranie :)

2) Ciśnienie jest takie samo, ale w ramach jednej cieczy. Natomiast w przypadku opisanym w tym zdaniu rozpatrywalibyśmy ciśnienie w oleju po lewej stronie, a po prawej stronie ciśnienie w wodzie. Nie będą więc one takie same. Co do zdania drugiego, to można to obliczyć, np. na podstawie wyniku uzyskanego w pierwszym podpunkcie. mamy gęstości wody i oleju i mamy już obliczone wysokości ich słupków, mamy również pole przekroju rurki, więc te masy w obu ramionach możemy policzyć i sprawdzić czy są takie same.