Czy można w tym zadaniu w jakiś sposób nie uwzględnić siły reakcji fotela? Bo ja o niej zapomniałem. I czy ona musi zawsze być uwzględniona?
Ponadto CKE w odpowiedziach podaje:
I nie rozumiem dlaczego w układzie nieinercjalnym siła wypadkowa jest równa zero. Przecież w takim układzie mówiliśmy, że przyspieszenie jest niezerowe. Chyba, że siła bezwładności jest jakby tą siłą wypadkową.
I tak samo dlaczego w układzie inercjalnym siła wypadkowa jest niezerowa skoro tam nie było przyspieszenia to siły powinny się równoważyć?
A z ciekawości jeszcze spytam, czy jakby był przyspieszający astronauta w tym przyspieszającym lądowniku (a_astronauty!=a_lądownika i przyspieszenia mają te same zwroty) to wtedy w układzie inercjalnym byłoby: a_astronauty(UI)=a_astronauty+a_lądownika?
Tak, reakcja fotela musi być. Przecież jest to jedna z siła działających na astronautę.
Mówiliśmy, że przyspieszenie samego układu nieinercjalnego jest niezerowe, a nie ciała, którego ruch w tym układzie opisujemy. Więc tutaj układ związany z lądownikiem jest nieinercjalny, bo jego przyspieszenie jest niezerowe. Ale sam astronauta względem tego lądownika się nie porusza, więc on spoczywa w tym układzie nieinercjalnym, więc działające na niego siły się równoważą.
A w układzie inercjalnym (niech to będzie układ związany z powierzchnią planety) nasz astronauta przecież hamuje (razem z lądownikiem zmienia swoją prędkość względem powierzchni planety) - czyli działa na niego jakaś niezerowa siła wypadkowa.