Anna 58 wyśw. 01-03-2025 01:14

zadanie domowe nr 6, zadanie 3



Proszę o wyjaśnienie dlaczego w tym zadaniu korzystamy z zasady zachowania energii mimo tego że (tak mi się wydaje) występują opory ruchu powietrza?. Ciężko jest mi sobie wyobrazic co powoduje zatrzymanie kuli na równi jak nie opór powietrza.


bryła sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Anna 01-03-2025 19:18

Proszę jeszcze o wyjaśnienie, kiedy w zadaniach stosujemy zasadę zachowania pędu a kiedy zachowania energii. Ponieważ w zadaniu poniżej wykorzystałabym zasadę zachowania energii (w tym wypadku tylko kinetycznej) a jednak należy skorzystać z zasady zachowania pędu.



s.gugula 10-03-2025 13:25

Doprecyzowując: gdy mówimy o bryle sztywnej to mamy na myśli zasadę zachowania momentu pędu, a nie samego pędu, ale rozumiem, że o to chodziło ;) A sprawa wygląda w sumie analogicznie do punktu materialnego. Mianowicie, jeśli mamy do czynienia tylko z siłami zachowawczymi (czyli w praktyce siła grawitacji bez tarcia kinetycznego, ale może być tarcie statyczne, czyli np. takie które mamy w przypadku toczenia bez poślizgu), to możemy stosować zasadę zachowania energii mechanicznej. W praktyce maturalnej to będą przypadki np. linka przewieszona przez obrotowy krażek, a na końcach linki ciężarki (w różnych konfiguracjach, ten krążek może być np. na krawędzi stołu i po jednej stronie zwisa ciężarek a na powierzchni stołu toczy się jakiś walec albo przesuwany jest klocek itp.). Natomiast tak jak w przypadku punktów materialnych zasadę zachowania pędu stosowaliśmy w przypadku zderzeń dwóch ciał, to podobnie jest w bryle sztywnej, czyli tu zasade zachowania momentu pędu najczęściej stosujemy gdy będzie to np. łączenie dwóch brył sztywnych (albo bryły sztywnej i punktu materialnego, ważne jest, żeby był tu jakiś ruch obrotowy) - czyli tak jak np. tutaj obracający się krążek i na niego spada pręt, albo np. jakaś obracająca się tarcza i w nią wstrzeliwujemy pocisk, albo po prostu jakies dwie łączace się obracające bryły - wtedy stosujemy ZZMP. Obrócz tego ZZMP stosujemy gdy jakieś jedno ciało się obraca, ale np. zmienia swój kształt - coś się rozszerza/pogrubia/wydłuża itp. (przykład na zajęciach - obracająca się szklanka z topniejącycm lodem). Może to też być np. osoba obracająca się na krześle i wyrzucająca np. ciężarki albo rozkładająca/składająca do siebie ręce itp.


s.gugula 10-03-2025 13:28

Co do zaś odpowiedzi na pierwsze pytanie, to oczywiście w rzeczywistości te opory powietrza by jakieśtam były, natomiast byłyby one z reguły pomijalnie małe i tu też zostały one zaniedbane - choć faktycznie powinno to być doprecyzowane w treści zadania, bo gdyby te opory faktycznie były to nie można by było zastosować ZZE. Natomiast powodem, dla którego nastepuje spowolnienie i potem zatrzymanie się jest po prostu siła grawitacji. Jeśli ciało wtacza się na równię pochyłą, to działa na nie ciężar zwrócony pionowo w dół. Jeśli rozbijemy go na składowe (wzdłuż równi i prostopadłą do równi), to składowa działajaca wzdłuż równi działa w dół tej równi stanowi więc siłę wypadkową zwróconą przeciwnie do prędkości ciała, więc ciało będzie oczywiście miało jakies opóźnienie i będzie zwalniało aż do zatrzymania.