Adrian 35 wyśw. 01-03-2025 16:32

ZZ.38




Czy tak miało być rozwiązane to zadanie ?


Fizyka matura zderzenia Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-03-2025 14:04

Nie. Zderzenie sprężyste to takie, w którym sumaryczna energia kinetyczna zderzających się ciał jest zachowana (taka sama przed, jak i po zderzeniu). Więc Ek1 masz dobrze policzone - to jest Ek cięższej kulki przed zderzeniem i jednocześnie Ek całego ukłądu przed zderzeniem.

Jeśli chodzi o sytuację po zderzeniu, to nie wiemy wcale czy kulki poruszają się razem (a nawet wiemy, że tak nie jes, bo jeśli tak by było, to zderzenie byłoby wręcz idealnie niespręzyste - mówiliśmy o tym na zajęciach). Więc z informacji z treści zadania możemy sobie na razie policzyć Ek po zderzeniu tej cięższej kulki - będzie to 2m*(1/3 v)^2 / 2. 

I teraz trzeba by policzyć Ek po zderzneiu tej lżejszej kulki, dodać ją do Ek po zderzeniu cięższej kulki i jeśli wyjdzie to równe Ek przed zderzeniem (czyli wyliczone mv^2), to będzie to oznaczało, że zderzenie faktycznie było sprężyste.

Żeby to zrobić to trzeba tu wykorzystać zasadę zachowania pędu - ta jest bowiem zawsze spełniona w przypadku zderzeń. Na jej podstawie obliczymy prędkość lżejszej kulki po zderzeniu, a stąd jej energię kinetyczną.