Nie do końca rozumiem dlaczego sygnał przebywa drogę wzdłuż światłowodu a nie drogę taką jak foton. Bo w treści napisali tylko, że prędkość sygnału jest mniejsza, ale to nie znaczy chyba, że nie może on poruszać się po krzywej wewnątrz światłowodu.
Wydaje mi się, że jednak wynik wyjdzie trochę inny, bo my przyjmowaliśmy, że Vsyg to pozioma składowa V1 i wyszło nam, że Vsyg=V1*cos(30), a gdyby przyjąć, że sygnał biegnie jak światło to byłoby Vsyg=V1. W treści jest napisane, że Vsyg<V1, ale jeszcze nie rozumiem tego dlaczego właśnie jest to składowa pozioma tej prędkości. Bo może jednak problem jest nie tyle z przebytą drogą co z wartością prędkości.
Nie wyjdzie inny. Faktycznie możesz przyjąć, że vsyg = v1, ale zauważ, że wówczas droga, którą będzie musiał przebyć sygnał to nie będzie 100 km, tylko długość tej łamanej linii - i te dwa efekty sprawią, że finalnie otrzymasz ten sam czas.
Więc ogólnie można do tego podejść na dwa sposoby - zakładasz, że vsyg to jest pozioma składowa v1 i drogą, którą sygnał ma do przebycia jest ta długość światłowodu równa 100 km LUB zakładasz, że vsyg = v1, ale wtedy ten sygnał przebywa drogę po tej linii łamanej, więc droga do przebycia to jest długość tej linii. W obu przypadkach dostaniesz ten sam czas podróży.
A dlaczego nie może być tak, że drogę s=100km ten sygnał przebędzie wzdłuż toru światła?
No bo po przebyciu drogi równej 100 km wzdłuż tej linii łamanej ten sygnał nie opuści jeszcze światłowodu :D w poziomie przebędzie on wtedy mniejszą liczbę kilometrów, a my mamy podane, że światłowód ma długość 100 km.
czyli droga wzdłuż promieni świetlnych wynosiłaby 100km * cos30? Bo coś mi się tutaj nie zgadza.
Nie, to byłoby 100 km / cos(30).
Sygnał rozumiemy jako "informację", która się przemieszcza i my sami arbitralnie przyjmujemy, że rozumiemy to jako coś co przemieszcza się wzdłuż światłowodu po "prostej". Zresztą nie ma to aż tak dużego znaczenia w kontekście obliczenia w pp2). Jeśli założysz sobie, że Twój sygnał biegnie dokładnie tak jak światło (czyli po takiej linii łamanej), to niczego to nie zmieni - czas, który masz do obliczenia wyjdzie właśnie równy dokładnie tyle, ile światłu zajmie przejście światłowodu o podanej długości.