Dlaczego w tym 1 podpunkcie (przy zaznaczaniu znaków przy punktach), zaczynamy interpretacje od punktu X?
Jeśli byśmy założyli, że prąd wychodzi w prądnicy z Y (a wychodzi) i zaznaczyli to na obwodzie to wyjdzie nam odwrotny kierunek.
To rozumiem, że prądnice traktujemy jak źródło w przewodzie elektrycznym. Rozumiem także, że prąd płynie w prądnicy od Y do X.
Teraz przechodząc na schemat obwodu. Czemu zaczynamy rozważania od X. Czemu traktujemy to tak jakby ten prąd przeszedł już przez tego X?
Tak, prądnica to nasze źródło i tak, w tej sytuacji prąd płynie w niej od Y do X.
A przechodząc do obwodu - prąd przez cały obwód (przewody, opornik i samo źródło, którym jest prądnica) musi płynąć w określonym momencie w czasie w jedną określoną stronę. Skoro stwierdziliśmy, że przez prądnicę ten prąd płynie od Y do X (czyli na schemacie obwodu jest to przepływ w lewo w tej dolnej gałęzi), to kierunek ten musi być zachowany w całym obwodzie. Czyli prąd w dolnej części musi płynąć w lewo i "zataczać koło", płynąc w prawo przez opornik i wpływając od prawej strony przez Y do prądnicy. Stąd taki kierunek przepływu prądu przez cały obwód. Więc to nie jest tak, że X jest jakimś szczególnym punktem, po prostu to jak prąd płynął przez prądnicę wymusza od razu to jak prąd płynie w całym obwodzie, bo ten kierunek musi być w danym momencie w czasie ściśle określony.
A czym jest polaryzacja? Też w kontekście prądnicy i ogólnie? Bo rozumiem, że to występuje tylko w prądzie zmiennym i chodzi o to, że prąd płynie raz w jedną raz w drugą stronę w obwodzie.
I czym jest I indukowane i uindukowane? Jak to zrozumieć, kiedy występuje? Wtedy kiedy mamy indukcje domyślam się ale nie rozumiem tego
W kontekście optyki polaryzacja światła oznacza, że wektor E danej fali świetlnej drga tylko w jednym ściśle określonym kierunku. W przypadku prądu jest to zupełnie coś innego, polaryzacja oznacza tu tak na dobrą sprawę gdzie w danym momencie jest + a gdzie - (np. na zaciskach X i Y). Jeśli mówimy, że polaryzacja na zaciskach się zmienia, to oznacza to wtedy po prostu tyle, że jeśli np. przed zmianą X był na plusie, a Y na minusie, to po zmianie polaryzacji to X jest na minusie, a Y na plusie.
Co do indukowanego prądu i napięcia, to pojawiają się one wtedy gdy mamy zjawisko indukcji elektromagnetycznej - zgodnie z prawem Faradaya dochodzi do niego wtedy gdy mamy zmienny strumień indukcji magnetycznej Fi. Ogólnie to dość rozbudowana sprawa - ponad połowę zajęć nr 15 poświęciliśmy na to zagadnienie, więc warto zerknąc na nagranie. Ale w ogólności taka sytuacja ma miejsce właśnie wszędzie tam gdzie mamy ów zmienny w czasie strumień - np. w prądnicy, np. w ramce, która wchodzi/wychodzi z pola magnetycznego lub obraca się w tym polu mechanicznym, np. w jakiejś poprzeczce metalowej, która przemieszcza się po szynach w polu magnetycznym itp.
Bo tutaj nasza prądnica pełni rolę tego źródła, które jest tylko jednym elementem całego naszego obwodu. Więc w istocie w samej prądnicy prąd płynie od Y do X, ale to oznacza, że w całym obwodzie prąd płynie od X do Y (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czyli na schemacie całego obwodu prąd płynący przez prądnicę to jest tylko ten malutki fragment w dolnej części obwodu między zaciskami X i Y.