Mam takie pytania (do tego zadania i ogólnie):
1) Czy okres liczymy jako „przejście prądu w jedną stronę i z powrotem”? To znaczy zamianę znaków na zaciskach
2) Czy moc wydzielana w całym obwodzie to to samo co moc wydzielana na zaciskach? (Tutaj ta moc byłaby wydzielana przez połowę czasu dla czasu równego całkowitej wielokrotności okresu)
1) Tak to można rozumieć, chociaż Twój opis jest trochę mało precyzyjny. Okres to będzie czas jednego pełnego "drgania" czy też jednego pełnego "cyklu". A więc np. w przypadku prądu będzie to czas, w którym napięcie na źródle zmienia się np. od zera do wartości maksymalnej w jedną stronę (np. na plus na wykresie), następnie od tej wartości maksymalnej w jedną stronę do wartości maksymalnej w drugą stronę (w momencie "przejścia" przez zero następuje wtedy zmiana znaków na zaciskach) i jeszcze powrót do wartości zerowej. To jest jeden okres.
2) Hmm, określenie "moc wydzielona na zaciskach" jest trochę wg mnie mało precyzyjne, ale tak, możnaby w zasadzie tak nazwać inaczej moc wydzieloną na całym obwodzie. Natomiast nie zgadzam się z tym drugim zdaniem w nawiasie (albo go nie zrozumiałem), bo zauważmy, że tutaj przez cały czas wydzielana jest moc - przez połowę okresu prąd płynie bowiem przez opornik R1, a przez drugą połowę przez opornik R2.