ola 25 wyśw. 16-03-2025 19:07

matura operon 2018 zad 10



Nie za bardzo rozumiem, skąd w pierwszej kolejności stwierdzić po której stronie będzie znajdować się ładunek próbny. Pamiętam że coś podobnego było na zajęciach lub formie zadania domowego, ale nadal nie wiem jaki jest pierwszy krok w tego typu zadaniach :) Niestety wynik wyszedł mi totalnie inaczej niż w odpowiedziach, także zastanawiam się czy kwestia rysunku, czy złych obliczeń.


ładunki Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-03-2025 12:26

Trzeba to stwierdzić patrząc na to jak będą zwrócone siły działające na dany ładunek i jakie będą ich wartości, co wynika z tego jakie są wielkości ładunków, które mamy już podane w treści. I Ty dobrze wyznaczyłaś obszar, w który trzeba wrzucić ładunek próbny. Zauważ, że gdyby był on pośrodku, to obie siły na niego działające zwrócone byłyby w jedną stronę, więc nie dałoby się ich zrównoważyć. Gdyby zaś był on wrzucony po prawej stronie ładunku dodatniego, to zawsze siła pochodząca własnie od tego dodatniego ładunku byłaby większa niż ta pochodząca od ładunku ujemnego, bo ładunek dodatni ma większą wartość bezwzględną, a do tego znajdował by się on bliżej ładunku próbnego. Więc pozostaje nam faktycznie do dyspozycji tylko obszar po lewej stronie od ładunku ujemnego. I taką analizę warto zrobić zawsze na początku każdego takiego zadania.

Swoją drogą Ty zamieniłaś nazewnictwo Q1 i Q2 względem tego co jest w treści, ale działajmy już na twoich oznaczeniach.

I potem obliczenie jest prawie dobre, ale zwróć uwagę na fakt, że Ty już porównujesz tylko wartości tych dwóch sił, więc w miejsce Q1 należy już wrzucić wartość bezwzględną z tego Q1.I wtedy dostaniesz dobre równanie kwadratowe, które właśnie trzeba rozwiązać i wybrać dodatnie rozwiązanie (bo tak to zapisując zakłądasz tak naprawdę, że szukany x będzie dodanti). I będzie ok.


ola 18-03-2025 20:44

wyszly  mi teraz z tej delty 2 odp. 1)0.30875 i 2)-0.809m. Którą odrzucić i po czym to stwierdzić?


s.gugula 19-03-2025 12:22

Pokaż proszę swoje obliczenia i wtedy stwierdzimy, które rozwiązanie jest poprawne. Tzn. ta odległość x powinna wyjść 0,809, więc wygląda na to, że to drugie rozwiązanie jest u Ciebie tym poprawnym, ale to które należy wybrać zależy od konfiguracji, którą wybrałaś (tzn. jaką dokładnie odległością jest x i jak względem siebie położone są te ładunki, czy ten mniejszy jest po lewej czy jednak po prawej). Więc patrząc na rysunek i oznaczenia będzie dało się stwierdzić dlaczego należało teraz wybrać akurat rozwiązanie nr 2 (to pierwsze będzie najprawdopodobniej odnosiło się do obszaru pomiędzy ładunkami Q1 i Q2, a jak wiemy tam ten ładunek próbny znajdować się nie może z uwagi na ten sam zwrot rozpatrywanych sił). 


ola 19-03-2025 17:50

:)


s.gugula 20-03-2025 09:41

Ok, w sumie to ma sens, że x musi wyjść ujemne (trochę się zagalopowałem pisząc poprzednio, że ma być dodatnie), bo zauważmy, że skoro jako x określiłaś odległość ładunku q od Q1, a z wcześniejszej analizy wiesz, że q musi być na lewo od Q1, to należy wybrać x ujemne. Bo gdybyśmy wybrali dodatnie, to ten punkt wychodziłby wtedy na prawo od Q1, a my wiemy, że tak być nie może (ten dodatni x odpowiada punktowi, w którym wartości sił pochodzących od Q1 i Q2 mają takie same wartości, ale mają też takie same zwroty, więc te siły się tam oczywiście nie równoważą).