Dlaczego to zwierciadło nie może być płaskie i tych samych rozmiarów co przedmiot? Bo to wydaje się być najlogiczniejszą opcją.
A jednak wydaje mi się, że w lusterkach tych widzimy obraz tych samych rozmiarów co przedmiot i skąd też wiemy, że nie jest on pozorny? Jak w życiu codziennym zauważyć, że obraz powstaje na przecięciu się biegnących rzeczywiście promieni świetlnych?
No jak dla mnie to jeśli widzę np. cały samochód w małym lusterku, to jednak obraz ten jest pomniejszony w stosunku do przedmiotu ;) i ten obraz jest właśnie pozorny - takie obrazy daje przecież zwierciadło wypukłe. Ludzkie oko nie rozróżnia obrazu pozornego od rzeczywistego. A obraz rzeczywisty można rozpoznać po tym, że na ustawionym w odpowiednim miejscu ekranie on rzeczywiście by powstał.
To skąd wiemy raczej, że ten obraz nie jest rzeczywisty?
A to, że zwierciadło to jest wypukłe to dlatego, że pole widzenia ma być największe tak? I analogicznie dla najmniejszego pola widzenia byłoby to zwierciadło wklęsłe (x>2f)?
Tak, wypukłe dlatego, że chcemy by pole widzenia było jak największe i analogicznie najmniejsze pole widzenia w istocie byłoby dla zwierciadła wklęsłego. Ale x wcale nie musiałby być większy niż 2f.
Dlaczego nie musi być x>2f? Przecież zwierciadło wklęsłe działa jak soczewka skupiająca w powietrzu, a dla x>2f obraz jest pomniejszony.
A no jeśli koniecznie chcielibyśmy uzyskać obraz pomniejszony to tak, wtedy x > 2f.
A nie, chyba mi się coś pomyliło w poprzednim komentarzu. Jak użylibyśmy zwierciadła wklęsłego dla x>2f to skąd wiemy, że wtedy to pole widzenia byłoby mniejsze niż dla zwierciadła wypukłego? Bo wtedy właśnie obraz jest pomniejszony, więc teoretycznie pole widzenia jest duże, ale skąd wiemy, że nie większe niż dla wypukłego?
To już nie wiąże się z powiększeniem, ale z samą geometrią zwierciadła. Wypukłe jest wstanie "zebrać" więcej promieni świetlnych z szerszych kątów (dlatego np. zwierciadła, które stawia się przy wyjazdach z uliczek, gdzie jest słaba widoczność są wypukłe - w ich przypadku tę wypukłość wyraźnie widać).
A gdzie np używa się zwierciadeł wklęsłych?
Np. reflektory, lampy, latarki itp.
Bo kluczowa jest informacja, że ma ono zapewnić jak największe pole widzenia. Czyli promienie powinny docierać do oka z jak najszerszych kątów, więc to da nam zwierciadło wypukłe.