1 - skąd wiadomo, że 1 zdanie jest fałszywe a 3 prawdziwe?
2 - w jaki sposób dojść do poprawnej odpowiedzi?
4 - dlaczego odpowiedzią jest 2C? I czy musimy znać tak dokładne informacje o neutrinach?
1 - 1. zdanie: chodzi o to, że "Badacze nie wiedzą skąd przybyły te cząstki"? 3. zdanie: ale to 1 PeV to jest chyba energia całkowita a nie kinetyczna.
2 - wzory klasyczne, bo "piłeczka poruszała się w tempie kilkudziesięciu cm/s"?
4 - to, że z materią oddziałują słabo to udało mi się wydedukować, ale bardziej chodzi mi o prawą część tego zdania, bo chyba nie ma w tym tekście nic na temat atmosfery ani litosfery.
1: Raczej chodzi o drugą część tego ostatniego zdania, tzn. że podejrzewają że pochodzą one z czarnej dziury - więc nie ze Słońca ;) co do energii to akurat nie ma wielkiego znaczenia (choć w praktyce i tak mierzy się energię kinetyczną cząstek) - nawet jeśli załozysz, że jest to energia całkowita to dojdziesz do takiego samego wniosku :)
2 - tak.
4 - jest powiedziane, że "przenikają" Ziemię, a to oznacza, że przechodzą i przez atmosferę Ziemi, jak i samą Ziemię (czyli też jej litosferę).
4: Czyli litosfera to już jest część Ziemi a my żyjemy w atmosferze?
Litosfera to już jest "sztywna" część skorupy ziemskiej. Czy my żyjemy w atmosferze to już chyba trochę filozoficzne pytanie (chyba, że biologowie jakoś to kategoryzują ;)), powiedziałbym, że na styku litosfery i atmosfery ;)
1 - Zdanie pierwsze: trzeba to wydedukować z tekstu (choć przyznaję, że nie jest to jednoznacznie napisane) z ostatniego zdania. Zdanie trzecie: to wynika już ze wzoru na energię kinetyczną (najlepiej liczyć ją relatywistycznie) - jeśli przyjmiemy, że Ek = 1 PeV, a masa neutrina jest bardzo bliska zeru, to zauważymy, że z tego wzoru wynika, że v musi być bardzo bliskie c.
2 - ze wzoru na długość fali de Broglie'a: lambda = h/p, trzeba jeszcze teraz wyrazić pęd piłeczki poprzez jej energię kinetyczną (normalnie używając klasycznych wzorów).
4 - Oczywiście nie musimy sami tego wiedzieć, natomiast wynika to z tekstu źródłowego. Skoro możemy ich bardzo mało zarejestrować, to znaczy, że bardzo słabo oddziałują z materią.