10.1.2 Czy tę energię należy po prostu wyliczyć? Czy dałoby się to zrobić bez wyliczeń?
Dziękuję :)
A czy to można zapamiętać tak, że skoro masa produktów jest mniejsza od masy substratów, to większa część masy idzie na energię wiązania?
No ale to już w ogólności nie musi być prawda, więc raczej nie posuwałbym się do takiego rozumowania. Natomiast jeśli miałoby ci to pomóc w zapamiętaniu tego, to już się nie mieszam ;) ale generalnie nie musi to być prawdą.
Można zapamiętać, że tak jest zawsze w przypadku jakiejś reakcji jądrowej gdzie wydzielana jest energia (Ek produktów jest większa niż Ek substratów), czyli że wtedy zawsze suma energii wiązań produktów jest większa niż suma energii wiązań substratów (więc mamy fałsz). No a jeśli nie chcemy tego pamiętać, to należałoby to pokazać na podstawie zasady zachowania energii całkowitej, wykorzystując przy tym bilans masy jądra - nie trzeba koniecznie wyliczać tych energii wiązań (może to zresztą być niemożliwe z uwagi na zbyt mało danych), ale będzie z tej ZZE wynikało, że suma energii wiązań produktów jest większa niż substratów. Dziś popołudniu na naszą grupę FB wrzucę suplement, w którym jedno z rozwiązanych zadań zawiera dokładnie takie przekształcenie, więc warto tam zerknąć :)