Dzień dobry
Zad. 4, 6 jak zacząć? Bo nie mam pomysłu
Zad. 11 dlaczego odleglość x ma mniejszy wpływ niż y?
Zad.14.1 czy w każdym przypadku tak liczy się górna granice? A jeśli by pytali o górna to jakie podane by były dane i jak obliczyć?
Zad. 16 jak wykonać obwód?
Właśnie w zadaniu 16 nie byłam w stanie wpaść na takie połączenia.
Dziękuję i spróbuję następnym razem lepiej je oznaczać :-)
Prosiłbym, aby kolejnym razem rozdzielać te pytanka na osobne tematy odpowiednio je oznaczając, bo wtedy więcej osób będzie mogło z nich skorzystać :)
4 - Trzeba wykorzystać momenty sił - wiemy jaki jest maksymalny dopuszczalny moment (z treści - podany dla punktu C) i na tej podstawie możemy stwierdzić jaki max. ciężar na jakim haku możemy zawiesić.
6 - Bilans cieplny - na zaj. nr 10 podawaliśmy dokładną procedurę, wedle której w tego typu zadaniach warto postepować, więc warto sobie tam zerknąć. Ponadto omawialiśmy to zadnako dość dokładnie w innym temacie, więc pozwolę sobie podlinkować go tutaj: https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1742753478-nowa-era-2020-zad-6
11 - trzeba policzyć niepewności względne wyznaczenia x i y. Dla x jest ona mniejsza.
14.1 - Tak, ponieważ dolna granica długości fali oznacza, że lambda jest najmniejsza z możliwych, czyli energia emitowanego fotonu jest największa z możliwych - czyli wtedy gdy elektron spada z teoretycznie "nieskończonej" orbity (gdzie jego energia jest zerowa) na orbitę pierwszą. Górna granica oznaczałaby najmniejszą możliwą energię fotonu - w takiej sytuacji musieliby nam doprecyzować na którą orbitę ma spadać (albo z której ma spadać) elektron. I wtedy trzeba wziąć to przejście, które da najmniejsza energię fotonu, czyli przejście między sąsiednimi orbitami.
16: Najmniejszy opór będzie w przypadku połączenia równoległego (co obliczyłeś). Wyglądac to powinno zatem tak jak jest w odpowiedziach - pozwolę sobie skopiować z nich rysunek: