10.1
Czy można sobie tłumaczyć tak, że natężenia chce "wpłynąć" do węzła w którym będzie miał mnie przeszkód (oporu)? Takim tokiem doszedłem do poprawnej odp. Ale pytam bo może to przypadek? Jak liczeniowo zrobić ten podpunkt?
10.2
Jak podejść do tego zadania liczeniowo? Obliczyłem opór zastępczy i potem próbowałem jakoś napięciami ale wychodzi mi chyba Tożsamość albo nic mi nie wychodzi, bo może zapisuje źle równania. Próbuję zobaczyć zależność natężen, bo potem U to z prawa Ohma. Może łatwiej właśnie zobaczyć jak U się zmieniło?
Okej, dziękuję bardzo, teraz rozumiem
10.1 : tak, tak można sobie to tłumaczyć (to jest taka jakościowa interpretacja prawa Ohma i praw Kirchhoffa).
10.2: Najłatwiej jest w istocie obliczyć opór zastępczy, ale tylko środkowej gałęzi. Wiemy jakie jest napięcie na tej gałęzi (Uab = U), więc z prawa ohma obliczymy natęzenie prądu płynącego w tej gałęzi. Ten prąd dzieli się na dwa takie same prądy przy rozdzieleniu się na oporniki R2 i R3, więc I2 to będzie dokładnie połowa natężenia prądu w środkowej gałęzi.
Swoją drogą rok temu na zajeciach liczyliśmy całe to zadanie, gdzie wyznaczaliśmy wszystkie napięcia i natężenia, więc pozowlę sobie poniżej zamieścić screena z tymi obliczeniami: