ola 11 wyśw. 26-03-2025 20:36

2023C.10



1. dlaczego 2 zadanie jest fałszywe? oraz dlaczego zdanie 3 jest fałszywe, czy nie działa to na takiej zasadzie jak w zdaniu 1? 

2. czy można zostawić taki zapis czy trzeba zmieniać na hel? 


równanie p/f Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 27-03-2025 12:17

Najpierw odnośnie 1 i 3: to są te dwie różne sytuacje, o których wspominałem na zajęciach i zwracałem uwagę, żeby się nie pomylić. Zdanie nr 3 to sytuacja gdzie porównujemy masę jądra z sumą mas nukleonów składających się na to jądro. Masa jądra jest zawsze mniejsza niż suma mas nukleonów, bo część masy tego jądra jest przeznaczana na energię wiązania jądra, aby jądro "utrzymać" razem. I tutaj nie rozpatrujemy nawet żadnego rozpadu promieniotwórczego, żadnej konkretnej reakcji jądrowej.

Natomiast zdanie 1 to już sytuacja związana z konkretną reakcją jądrową - w takiej sytuacji, ponieważ produkty rozpadu uzyskują energię kinetyczną, to muszą skądś tę energię mieć - okazuje się, że to część masy substratów jest zamieniana na tę energię, więc tu zawsze substraty mają większą masę niż produkty. Ale te dwie sytuacje z tych dwóch zdań to osobne przypadki, uważajmy na to.

Co do zdania drugiego, to wynika ono z zasady zachowania energii całkowitej. Rozpisują to równanie dla ZZE, można przy wykorzystaniu bilansu masy jądra przejść z mas jąder do deficytów mas tych jąder, a stąd do energii wiązań. I okazuje się, że suma energii wiązań produktów będzie większa niż suma energii wiązań substratów. Dokładnie takie przejście przedstawiłem w suplemencie w jednym z zadań, które wrzuciłem na nasza grupę FB - warto zerknąć na to nagranie :)

Co do zapisu reakcji, można zostawiać symbol alfa, jest ok.