ola 15 wyśw. 27-03-2025 19:11

2002S.4



pp1) czy taka konstrukcja jest ok? u mnie 1kratka—> 1 cm

pp4). Czy moglam użyć takiego wzoru? Przyznam szczerze że pomieszał mi się ze wzorem na promień zwierciadła i go trochę obróciłam i wyszło, ale nie wiem czy nie z przypadku ;) 

pp5) Co zrobić jeżeli jeden promień to nieskończoność? 


soczewka wklęsło wypukła Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-03-2025 11:45

Pp 1) Niestety nie. Po pierwsze nie zachowałaś skali, o którą prosili w treści (u Ciebie jedna kratka to nie 2cm tylko 1 cm), ale to jest mniejszy problem. Ważniejsze jest to, że nawet zakładając Twoją skalę, to ogniskowa wynosi 8 kratek, czyli promień biegnący równolegle do osi optycznej musi przejść przez tę oś po przejściu przez soczewkę w odległości 8 kratek od tej soczewki, a u Ciebie to jest ok. 4,5 kratki.

Pp 4) Heh, no właśnie wyszło to szczęśliwym trafem, bo akurat n_socz = 1,5 i soczewka jest płasko-wypukła. Ale w ogólności nie możesz użyć tego wzoru, trzeba użyć tego wzoru na 1/f = ... gdzie dalej pojawiają się promienie krzywizn (czyli ten samwzór, którego użyłaś w kolejnym podpunkcie). Natomiast wyniki są ok.

5) 1/nieskończność traktujemy jako 0. To gdzieś z granic z matmy powinniśmy kojarzyć - jeśli dzielimy jakąś skończoną liczbę przez coś co dąży do nieskończoności to zawsze otrzymamy zero.