3.1 czy z wykresu z przedziału h od 0 do 8 da się wywnioskować jakim ruchem poruszał się ten klocek?
3.2 jak to uzasadnić?
Pytanie ogólne: jak to jest z zależnością pomiędzy Fc, Fa? Zawsze wydawało mi się, że jak jest klocek w pełni wynurzony to Fc<Fa, jak klocek zanurzony w pewnej części to Fc=Fa, a jak klocek całkowicie zanurzony to Fc>Fa? Czy to poprawne rozumowanie? A jak nie to jak najlepiej zobrazować sobie te wszystkie przypadki, bo na przykład na grudniowej maturze próbnej było zadanie ze klocek był cały zanurzony ale jego górna część była na równi z powierzchnią wody i wtedy nagle też Fc=Fa, a myślałem, że wtedy Fc musi być większe od Fa i trochę mi się to zaczyna mylić.
Jak jest całkowicie wynurzony to Fa jest 0? A to właśnie nie jest wtedy Fa na tyle duże, więc jakaś musi wartość dodatnia mieć, że nawet nie pozwoli się klockowi zanurzyć?
Jeśli jest całkowicie wynurzone, to Fa = 0. Przecież we wzorze na siłę wyporu mamy: Fa = ro_cieczy * g * V_zanurzonej_części_ciała. Czyli ciało musi być choć trochę zanurzone, by działała na nie siła wyporu. Może masz na myśli bardziej taki przypadek, że np. kładziemy ciało na wodzie i ono prawie całe się na niej unosi. Ale w takiej sytuacji tak naprawdę jest jakieś zanurzenie (może być bardzo niewielkie, ale musi być jakieś niezerowe V_zanurzonej_części). I wtedy co do wartości Fa = Fc.
Okej faktycznie, dziekuje
3.1: Nie bardzo, bo nie mamy podanej żadnej zależności od czasu ;)
3.2: Siła wyporu to Fwyp = ro_cieczy*V_zan*g. Widzimy, że niezależnie od gęstości zanurzanego ciała, jest ona w takim sam sposób zależna od objętości zanurzonej części ciała (czyli od głębokości zanurzenia).
Pytanie ogólne: jak rozumiem Fa to siła wyporu. A to wszystko zależy od tego w jakim stanie znajduje się klocek - tzn. czy spoczywa czy jednak się porusza jakimś ruchem. Ale jeśli klocek jest w pełni wynurzony, to w ogóle nie ma wtedy siły wyporu, więc Fa = 0. Gdy klocek jest całkowicie zanurzony, to zależy właśnie od tego jakim ruchem się wtedy porusza. Jeśli się wynurza (idzie w górę), to znaczy, że Fa > Fc. Jeśli spoczywa, to Fa = Fc. Jeśli tonie, to Fc > Fa. Jeśli jest np. częściowo zanurzony, to znów zależy to od tego jakim ruchem się porusza, czy też może czy spoczywa. Najczęściej będziemy mieli sytuację taką, że ciało spoczywa - a wtedy zgodnie z I zasadą dynamiki siły na niego działające się muszą równoważyć. Jeśli zaqtem na tej maturze był przypadek, że klocek spoczywał w tym położeniu, to siły się równoważyły.