czy w tym zadaniu ma znaczenie jakiej długości narysuje te siły, czy wystarczy że zaznaczę że Fs> Fg?
a tak dla upewnienia się- Wiem ze w najniższym plożeniu Fs jest maksymalna, wiec tutaj dlatego, ze jestesmy tuż nad najniższym położeniem ta siła już zaczyna chcieć "ciągnąć" ten ciężarek w górę, ale jeszcze nie jest na tyle duża, aby ten wrócił do góry, tylko jeszcze spada o kilka cm?
Tak można sobie to tłumaczyć - a bardziej formalnie wiąże się to oczywiście z tym, że siła wypadkowa działająca na ciało (a co za tym idzie przyspieszenie ciała, które ma zwrot taki jak siłą wypadkowa) wcale nie mówi nam o tym, w którą stronę porusza się ciało - o tym mówi nam wektor prędkości ciała w danym momencie. Wektor przyspieszenia mówi nam, w którą stronę zmienia się prędkość ciała. Czyli ciało w tym punkcie P może mieć prędkość zwróconą w dół, a przyspieszenie w górę, a to oznacza, że ciało to porusza się w dół, ale hamuje.
Zgodnie z treścią wystarczy zachować odpowiednią relację między wartościami tych sił - czyli w istocie wystarczy narysować Fs dłuższy niż Fg (dokładne długości nie są potrzebne) i poprawnie zapisać tę relację w przeznaczonym do tego miejscu.