Proszę o wytłumaczenie, jak przesuwamy wykresy funkcji. Pisze mature w formule 2015. Podaje tutaj przykład zadań domowych ze starej książki. W zad 3 czemu w kryteriach punkt został przesunięty o wektor x, potem, potem nałożony moduł, potem minus i dopiero o wektor y? W zadaniu 4 za to o co chodzi z tym minusem przed 2 który zamienia się nagle na plus a minus ląduje na początek. Proszę o pomoc z tym.
Aha, czyli zmienia się znak przy 2, bo ten minus zmienia znak tam, czyli dlatego najpierw trzeba przesunąć o wektor y a potem dopiero mnożyć bo znak się może ewentualnie zmienić, czy ja dobrze rozumiem? Dodatkowo najpierw przesuwamy o wektor x i dopiero dajemy minusa tam, bo wtedy funkcja nam się prawidłowo odbije, o to chodzi?
W zadaniu 4 możesz zamienić kolejnością symetrie względem OX z przesunięciem o wektor y, ALE przesuniesz wtedy o inny wektor, bo raz będziesz musiał dodać a raz odjąć 2, w zależności czy wcześniej czy pózniej wykonywałeś symetrię.
Co do zadania 3, to niektóre operacje można zmienić miejscami, np wykonanie symetrii względem osi OY tego co dodatnie (czyli postawienie wartości bezwzględnej TYLKO przy x) można wykonać na końcu zamiast 2 kroku, bo to i tak wpływa tylko na x, ALE gdybyś na początku to zrobił to zauważ, że będzie ci bardzo ciężko wtedy zrobić 1/(|x| - 2), bo operacja przesunięcia o wektor x wpływa dokładnie obok x, czyli miałbyś wtedy 1/|x-2|.
Kluczem jest dokładne rozumienie co kiedy i jak wpływa:
jeśli przekształcamy względem wartości czyli wektory y, symetrie względem OX, rozciąganie lub zawężanie góra/dół to wykonujemy operacje na całym wzorze, czyli np: dodajemy na końcu wzoru liczbę, lub mnożymy całość itd,
jeśli przekształcamy względem argumentu czyli wektory x, symetrie względem OY, rozciąganie lub zawężanie lewo/prawo, to wykonujemy operacje tylko na x, czyli np: dodajemy bezpośrednio do x liczbę, lub mnożymy tylko x itd.
Tutaj masz bazę wiedzy, gdybyś nie pamiętał któregoś z przekształceń: https://szkolamaturzystow.pl/bazawiedzy/przeksztalcenia-wykresu-funkcji .
Nie wysłałeś zadania numer 3, doślij je w tym wątku a przeanalizuję.
Co do zadania numer 4, cały wzór został przekształcony jako symetria względem osi OX, wtedy właśnie mnożymy całość razy -1. Zauważ, że jeśli coś było nad wykresem to jak pomnożysz wartości (czyli y) razy -1 to będzie symetrycznie pod wykresem, analogicznie jak coś było pod to po przemnożeniu razy -1 wartości będzie nad wykresem.