Cyrkiel 71 wyśw. 08-05-2025 13:44

Zadanie domowe 1 stare



Proszę o wytłumaczenie, jak przesuwamy wykresy funkcji. Pisze mature w formule 2015. Podaje tutaj przykład zadań domowych ze starej książki. W zad 3 czemu w kryteriach punkt został przesunięty o wektor x, potem, potem nałożony moduł, potem minus i dopiero o wektor y? W zadaniu 4 za to o co chodzi z tym minusem przed 2 który zamienia się nagle na plus a minus ląduje na początek. Proszę o pomoc z tym. 


Przekształcenie funkcji Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 08-05-2025 14:13

Nie wysłałeś zadania numer 3, doślij je w tym wątku a przeanalizuję.

Co do zadania numer 4, cały wzór został przekształcony jako symetria względem osi OX, wtedy właśnie mnożymy całość razy -1. Zauważ, że jeśli coś było nad wykresem to jak pomnożysz wartości (czyli y) razy -1 to będzie symetrycznie pod wykresem, analogicznie jak coś było pod to po przemnożeniu razy -1 wartości będzie nad wykresem.


Cyrkiel 08-05-2025 14:25



Cyrkiel 08-05-2025 14:31

Aha, czyli zmienia się znak przy 2, bo ten minus zmienia znak tam, czyli dlatego najpierw trzeba przesunąć o wektor y a potem dopiero mnożyć bo znak się może ewentualnie zmienić, czy ja dobrze rozumiem? Dodatkowo najpierw przesuwamy o wektor x i dopiero dajemy minusa tam, bo wtedy funkcja nam się prawidłowo odbije, o to chodzi?


jarosinski 09-05-2025 01:27

W zadaniu 4 możesz zamienić kolejnością symetrie względem OX z przesunięciem o wektor y, ALE przesuniesz wtedy o inny wektor, bo raz będziesz musiał dodać a raz odjąć 2, w zależności czy wcześniej czy pózniej wykonywałeś symetrię.


jarosinski 09-05-2025 01:36

Co do zadania 3, to niektóre operacje można zmienić miejscami, np wykonanie symetrii względem osi OY tego co dodatnie (czyli postawienie wartości bezwzględnej TYLKO przy x) można wykonać na końcu zamiast 2 kroku, bo to i tak wpływa tylko na x, ALE gdybyś na początku to zrobił to zauważ, że będzie ci bardzo ciężko wtedy zrobić 1/(|x| - 2), bo operacja przesunięcia o wektor x wpływa dokładnie obok x, czyli miałbyś wtedy 1/|x-2|.

Kluczem jest dokładne rozumienie co kiedy i jak wpływa:

jeśli przekształcamy względem wartości czyli wektory y,  symetrie względem OX, rozciąganie lub zawężanie góra/dół to wykonujemy operacje na całym wzorze, czyli np: dodajemy na końcu wzoru liczbę, lub mnożymy całość itd,

jeśli przekształcamy względem argumentu czyli wektory x, symetrie względem OY, rozciąganie lub zawężanie lewo/prawo, to wykonujemy operacje tylko na x, czyli np: dodajemy bezpośrednio do x liczbę, lub mnożymy tylko x itd.

Tutaj masz bazę wiedzy, gdybyś nie pamiętał któregoś z przekształceń: https://szkolamaturzystow.pl/bazawiedzy/przeksztalcenia-wykresu-funkcji .


Zadzwoń teraz Dotknij, aby się ze mną skontaktować.