Anna 12 wyśw. 14-05-2025 04:17

2018.2



Dlaczego nie można w obu miejscach tak zapisać wektora indukcji B? te wektory B zaznaczone na brązowo wywnioskowałam z linii pola, ale dlaczego nie można tu zastosować zasady 3 palców? I trochę nie rozumiem tego sformułowania ze wektor prędkości jest prostopadły za płaszczyznę, czy dobrze go oznaczyłam (na pomarańczowo)?



B Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-05-2025 11:14

Hmm, nie wiem czy do końca rozumiem pytanie, ale postaram się wyjaśnić sprawę. Wektory B trzeba zaznaczyć właśnie dokładnie tak jak idą linie pola. Więc na rysunku po lewej dobrze zaznaczyłaś wektory B w punktach X i Y, natomiast w punkcie A ten wektor powinien iść w płaszczyźnie kartki pionowo w dół (tak idzie linia pola przechodząca przez punkt A) - czyli powinien wyglądać tak jak narysowany tam przez Ciebie wektor v ;) więc jeśli chodzi o same wektory B, to w ogóle niepotrzebne nam jest to branie pod uwagi tego, że leci tutaj jakaś cząstka.

To ma znaczenie dopiero na rysunku drugim, gdzie trzeba zaznaczyć siłę - i teraz zgodnie z treścią wektor prędkości jest prostopadły do płaszczyzny rysunku i zwrócony za tę płaszczyznę - czyli wektor v nie leży w płaszczyźnie rysunku (a Ty zaznaczyłaś go właśnie w płaszczyźnie rysunku zwróconego w dół), tylko "przebija" tę płaszczyznę i jest zwrócony za kartkę, czyli od nas. Czyli gdybyśmy chcieli go narysować to należałoby użyć symbolu krzyżyka w kółku.

I teraz jak najbardziej stosujemy np. regułę trzech palców - mamy wektor v zwrócony za rysunek (palec wskazujący), wektor B zwrócony w dół (palec środkowy) i kciuk wskazuje nam zwrot siły Lorentza (bo ładunek jest dodatni, więc nie trzeba nic odwracać) - wychodzi na to, że Fl jest zwrócona w lewo.