Artur 20 wyśw. 15-05-2025 17:28

Wfais_UJ 2022



1: Kompletnie nie rozumiem tego zadania. Poza tym, że w każdą dobę statek przepływa 480km wydaje mi się, że nie da się tego zadania rozwiązać maturalnymi możliwościami, tutaj wyjdzie zapewne jakiś ciąg, bo przecież z każdym dniem droga do przebycia przez gołębia się zmniejsza.

2: Dlaczego moja interpretacja tych wektorów jest błędna? 

3.1: Czy pisanie E2 i Ejon jest ze sobą tożsame? Bo właściwie widzę, E znaki są tylko przeciwne. Czy zatem możemy pisać E2 i Ejon bez wartości bezwzględnych?

4.2: Czy w tym zadaniu konieczne jest uwzględnienie ciepła?

6.1: Czy częstość drgań to prędkość kołowa? Bo ja spotkałem się z powiedzeniem częstość kołowa, ale samo słowo częstość myślałem, że oznacza częstotliwość. Czy na maturze będzie to bardziej doprecyzowane?

6.2: Czemu faza początkowa w tym zadaniu jest równa pi? Przecież wykres sinusoidy a(t) zaczyna się od punktu (0;0).

6.4: Czy taki wykres byłby uznany? Czy musi być gładszy? Bo rozumiem, że jest to funkcja y = |sin x|.

6.5: Dlaczego pierwsze zdanie jest fałszywe?

7: Czy w tym zadaniu niepewności względne muszą być sobie równe? Bo ja tak założyłem i mi wyszło, ale nie wiem dlaczego tak jest.

8: Czym jest potencjometr? Czy jest to opornik suwakowy? Czy mogą nas o takie rzeczy pytać na maturze?





Fizyka inne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-05-2025 12:04

1: To prawda, że droga, którą muszą przebyć gołębie ciągle się zmniejsza, ale my nie musimy wcale liczyć czasu lotu każdego kolejnego gołębia :) mała podpowiedź: można tu zastosować wzory na efekt Dopplera. Statek to źródło fali, a gołębie to kolejne grzbiety emitowanej fali - mamy zatem prędkość źródła, prędkość fali i częstotliwość fali (okres to 24 h) - i na tej podstawie możemy to zrobić :)

2: Zgodnie z treścią wiatr wieje z kierunku południowego, czyli wektor v2 musi być zwrócony w górę (zakładając, że na dole jest południe). Samolot porusza się dokładnie na zachód (zakładamy, że względem ziemi), więc wektor v3 musi być w lewo. No a teraz skłądamy prędkości (jak z łódką na rzece): prędkość samolotu względem ziemi = prędkość samolotu względem powietrza + prędkość powietrza względem ziemi. To jest oczywiście równanie wektorowe, więc wektorowo mamy: v3 = v1 + v2. Stąd tak muszą ukłądać się te wektory jak to jest w odpowiedziach.

3.1: No pewnie by to przeszło, natomiast formalnie w istocie E2 ma znak ujemny, a Ejon dodatni.

4.2: Niee, CKE tego nigdy nie chce.

6.1: Nie będzie to bardziej doprecyzowane, to już jest precyzyjna nazwa i trzeba to pamiętać - częstość kołowa, czy ogólnie częstość to zawsze jest omega. Częstotliwość to f.

6.2: Ale zgodnie ze wzorem na przyspieszenie mamy a(t) = -A*w^2 * sin (wt + fi0). Czyli gdyby faza początkowa była zerowa, to wykres powinien zachowywać się jak minus sinus, czyli staruje faktycznie od (0,0), ale musiałby zaczynać od pójścia w dół. A tu wygląda to jak sinus (z plusem), a to oznacza, że jest to -sinus przesunięty o pi, stąd taka faza początkowa.

6.4: To nie jest wartość bezwzględna z x, ale sin(x) podniesiony do kwadratu. Więc formalnie nie powinno być tam takich ostrych zakończeń, ale może by to przeszło, to nie matematyka ;)

6.5: Na początku ruchu ax staje się dodatnie, czyli przyspieszenie tuż po rozpoczęciu ruchu ma zwrot zgodny z osią x (powiedzmy, że to jest w prawo). Ciało startuje z położenia równowagi (bo początkowe przyspieszenie jest zerowe). Ponieważ a jest w prawo, to wychylenie musi być w lewo (wychylenie ma zawsze w ruchu harmonicznym zwrot przeciwny do przyspieszenia), czyli ciało ruszyło w lewo, więc w stronę przeciwną do zwrotu osi x.

7: Tak właśnie akurat wychodzi, choć formalnie wynika to z prawa przenoszenia niepewności - raczej ogólnie nie spodziewałbym się takiego zadania na maturze.

8: W pewnym uproszczeniu tak, potencjometr to jest opornik suwakowy. Nie trzeba tego wiedzieć, z pewnością napiszą to w poleceniu czym to jest (a jeśli już to pewnie i tak użyją po prostu sformułowania opornik suwakowy). A opornik suwakowy już jak najbardziej pojawić się może, choć raczej nie spodziewałbym się, że trzeba będzie narysować układ z takim opornikiem - on tam po prostu w jakimś układzie może być już umieszczony i wtedy wystarczy pamiętać, że gdy "skracamy" ten opornik przesuwając suwak, to zmniejszamy jego opór i analogicznie gdy go "wydłużamy", to zwiększamy jego opór.