5.1: 2 - Czy da się tutaj przyjąć inną oś obrotu niż w środku masy? Dlaczego w liczniku ma być minus? Wydaje mi się, że to była jakaś analogia do momentów sił.
7.1: Czy te uzasadnienia są prawidłowe?
7.2: Jak rozumować w tym zadaniu jeśli nie wiedziałoby się jak zrobić 7.1 i 7.3?
7.3: Jak zrobić to zadanie inaczej niż z oporem zastępczym? Bo to chyba nie zawsze działa, a nie do końca rozumiem inne sposoby z pdpowiedzi cke.
9.1: Czy trzeba pisać własności (równości kątów) w tym podobieństwie trójkątów?
11.2: Czy coś zaszkodzi Jak się napisze symbol i nazwę pierwiastka czy aż tak się nie czepiają?
5.1: No to czy można przyjąć oś obrotu gdzieś indziej niż w punkcie S? I z czego wynika ten minus w liczniku jeśli oś obrotu przyjmiemy w punkcie S?
7.2: Ale skąd mamy wiedzieć, że napięcie się nie zmieniło jeśli nie pokazaliśmy tego wcześniej, że natężenie się nie zmieniło?
7.3: Ale czy sposób z oporem zastępczym zadziała zawsze?
9: Czyli tylko piszemy, który trójkąt jest podobny do którego i układamy proporcję tak?
5.1: Przeczytaj proszę jeszcze raz uważnie mój poprzedni komentarz - nie mamy tutaj żadnej osi obrotu, stosujemy tutaj wzór na położenie środka masy. W liczniku minus bierze się zatem stąd, że jeśli przyjmiemy "zero" w położeniu środka masy (w punkcie S), to położenie Ziemi jest dodatnie, a Księżyca ujemne lub na odwrót. Stąd w jednym z tych wyrażeń z licznika musi pojawić się minus.
7.2: Bo w dalszym ciągu gałąź, w której znajduje się opornik R3 jest połączona równolegle z gałęzią, w której mamy źródło napięcia U. A zatem ciągle napięcia na obu tych gałęziach są takie same.
7.3: To trochę zbyt ogólne pytanie, ale w tego typu sytuacjach tak.
9: Tak, to powinno w zupełności wystarczyć.
5.1: Tu nie chodzi o momenty - być może Ty sobie jakoś tak to zapamiętałeś, ale o ile dobrze pamiętam to nawet Ci odpowiadałem, że tak naprawdę właśnie nie chodzi tu o żadne momenty. Tu po prostu trzeba wykorzystać wzór na położenie środka masy, nie ma tu żadnej osi obrotu i rozpatrywania momentów.
7.1: Tak, są dobre.
7.2: W zasadzie dokładnie tak jak brzmi odpowiedź i jej uzasadnienie - zauważamy, że napięcie na oporniku R3 się nie zmieniło, więc ponieważ moc wydzielona na tym oporniku to P = U^2/R, to moc się też nie zmieniła.
7.3: Np. z praw Kirchhoffa. Ale ja szczerze mówiąc od razu bym tu szedł w opór zastępczy.
9.1: Nie trzeba, to nie matma ;)
11.2: Myślę, że nie - z logicznego punktu widzenia spójnik lub oznacza, że napisanie i jednej i drugiej opcji też jest ok ;)