mateuszlukowski 114 wyśw. 26-04-2026 17:51

Zadanie z wielkiej lekcji maturzystów



W takim zapisie nie trzeba tu nic dodawać, prawda? że któryś z nawiasów należy do naturalnych itd.
Chyba że wypadaloby dopisać jeszcze ze W1 i W2 należą do naturalnych (tylko czy to nie jest oczywiste??).
Po prostu zastanawiam sie czy jak napisalem to co jest na koncu z tym kwantyfikatorem to czy przy kazdym przypadku musze dopisywać ze nawias nalezy do calkowitych/naturalnych.


dowód podzielność dzielenie na podzbiory Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 28-04-2026 00:58

Myślę, że nie zaszkodzi zapisać właśnie, że W1, W2 należą do CAŁKOWITYCH, podobnie nad każdym z nawiasów dałbym mini odnośnik, że też jest całkowite.

Kwantyfikator nie ma nic do nawiasów, jest wręcz niepotrzebny (nikt za jego brak nie odejmie punktów).


mateuszlukowski 28-04-2026 08:07

to bylby to błąd jakbym napisal ze nawiasy należą do naturalnych? W zadaniu jest mowa o naturalnych, a całkowite zawierają jeszcze oczywiście liczby ujemne.


jarosinski 28-04-2026 16:59

Zauważ, że przykładowo masz nawias (5k - 5n -1) co może być ujemne, np przy k=1 i n =3.


mateuszlukowski 28-04-2026 17:03

aaa, racja. Dziękuję.