Elric 650 wyśw. 14-03-2021 13:45

2017.12/245 Kurs Maturalny



Bardzo proszę o wytłumaczenie całości zadania. Dlaczego wybieramy soczewkę rozpraszającą i skąd wiemy jaki obraz powstanie po wybraniu soczewki?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2021 12:24

Wiemy, że przy użyciu jedynie soczewki skupiającej ostry obraz powstał dla pewnej odległości ekranu od soczewki, to znaczy, że tam przecinały się promienie świetlne wychodzące z jednego punktu świeczki przechodzące następnie przez soczewkę. Skoro po dołożeniu kolejnej soczewki ekran należało odsunąć, to oznacza to, że teraz promienie te przecinały się nieco dalej od soczewki - czyli ich "skupienie" po przejściu już teraz przez układ dwóch soczewek nieco się zmniejszyło. Dodana soczewka musiała zatem nieco rozpraszać te promienie świetlne, była to więc soczewka rozpraszająca. Można to również wywnioskować obliczeniowo, wiedząc, że ogniskową układu soczewek można obliczyć ze wzoru: 1/f + 1/f1 + 1/f2, a następnie należy użyć równania soczewki.

Obraz będzie powiększony, bo powiększenie ostrego obrazu można obliczyć ze wzoru: p = |y|/x, a skoro y się zwiększył, a x pozostał bez zmian, to wzrośnie też p.

Podaję również linka do dyskusji odnośnie podobnego zadania z zestawu zadań domowych: https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1615663905-51-b