nomysz 325 wyśw. 11-03-2022 15:12

termodynamika

Ciepło użyteczne


Czy "Q" we wzorze na ciepło właściwe nazywamy ciepłem użytecznym ? Wiem że jest to (Q1-Q2).


pytanie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 13-03-2022 15:15

Hmm, no cóż, to tak na dobrą sprawę będzie zależeć od kontekstu. Jeśli to ciepło jest czymś co zostaje w jakiś "użyteczny" sposób wykorzystane, to zapewne można je tak nazwać. Najlepiej by było gdybyś podał jakiś przykład konkretnego zadania/problemu, gdzie to się pojawia (czy też zakładasz, że mogłoby się pojawić pod taką nazwą). Nie wiem też dlaczego napisałeś, że jest to Q1 - Q2, bo to bardziej mi się kojarzy tak na dobrą sprawę z pracą czy też energią użyteczną ze wzoru na sprawność, ale Ty napisałeś że chodzi o ciepło ze wzoru na ciepło właściwe. Przy czym znów, to zależy od kontekstu, bo może w danym przypadku pojawić się coś takiego, że takie ciepło będzie się wyliczało faktycznie jako różnicę jakichś dwóch ciepeł Q1 i Q2. A więc znów najlepiej by było gdybyś podał jakiś konkretny przykład ;)


nomysz 13-03-2022 15:28

Podczas obliczania tego zadania https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1643586545-201025108 kazał mi pan przyjąć Q we wzorze na ciepło właściwe jako Q1 - Q2 więc zapamiętałem to w taki sposób ale nie wiedziałem jak to nazwać


s.gugula 15-03-2022 00:01

A no widzisz - tam właśnie była to owa użyteczna energia, którą faktycznie mogliśmy nazwać ciepłem użytecznym. Ale tak było dlatego, że wynikało to wprost z kontekstu, z treści zadania. Bo oczywiście już w innym kontekście będzie inaczej ;)