regor 477 wyśw. 12-03-2022 22:42

kąt załamania światła w soczewce

Jak udowodnić rozkład promieni w aberracji chromatycznej. tzn kąt załamania promienia czerwonego jest mniejszy od kąta załamania promienia fioletowego. Z moich obliczeń wynika ze jest na odwrót.

Jak udowodnić że dla większego współczynnika załamania światła to światło załamuje się pod większym kątem niz swiatlo o mniejszym współczynniku załamania? wydaje mi sie ze trzeba to zrobic aby rozwiazac zadanie 2020.8.3




kąt załamania Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 13-03-2022 16:19

Twoje obliczenia są ok, tylko sam końcowy wniosek już nie ;) Mianowicie, faktycznie dla światła czerwonego dostaniemy zgodnie z prawem załamania większy kąt załamania. Ale większy kąt załamania oznacza w przypadku przejścia z powietrza do szkła mniejszą "zmianę kierunku" rozchodzenia się tego promienia, co można w uproszczeniu nazwać mniejszym załamaniem. Jest tak, bo przypominam, że kąt załamania mierzymy względem normalnej do powierzchni załamującej, a nie względem tej powierzchni.


regor 13-03-2022 22:23

dlaczego oznacza miejszą zmianę kierunku? przecież sinus jest większy dla większych kątów. Nadal nie rozumiem i nie umiem sobie tego wyobrazić 


s.gugula 15-03-2022 00:17

Pozwoliłem sobie przedstawić to graficznie poniżej:



regor 16-03-2022 19:52

s.gugula 18-03-2022 02:09

Dałem komentarz w podlinkowanym poście ;)