Matylda 131 wyśw. 27-04-2024 19:29

Arkusz przykładowy na rok 2023



Dzień dobry, z wyznaczeniem wektora pędu chyba sobie poradziłam, ale mam pytanie co do zwrotu siły impulsu światła na materie. Według wzoru F=p/t zwrot siły musi być w te sama stronę, co wektor zmiany pędu, a ten jest tu skierowany w prawo (wiec siła tez powinna być w prawo) w odpowiedziach jednak jest w lewo.. co robię zle? Czy mogłabym prosić o pomoc?? Z góry baaaaaaaaardzo dziękuje :) 


Impuls światła Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-04-2024 10:19

Zwrot wektora zmiany pędu impulsu światła wyszedł ci w prawo (bardzo dobrze), a zatem siła działająca na impuls świetlny też zwrócona jest w prawo - jest to zatem siła z jaką ośrodek działa na impuls świetlny. Naszym zadaniem jest natomiast zaznaczenie kierunku i zwrotu siły z jaką to impuls działa na ośrodek - zgodnie z III zasadą dynamiki zwrot tej siły będzie przeciwny, czyli skoro ośrodek działa na impuls z siłą zwróconą w prawo, to impuls działa na ośrodek z siłą zwróconą w lewo ;)

Swoją drogą udzielałem już odpowiedzi na to pytanie w innym temacie, podlinkowuję go tutaj:

https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1710450264-zadanie-53-arkusz-pokazowy-2023


Matylda 28-04-2024 22:36

Dziękuje Panu bardzo!!! Nawet ja zadawałam to pytanie i z własnej głupoty i lekkomyślności przeoczyłam Pańską odpowiedz na tamto pytanie, plus jest taki ze w koncu zrozumiałam. Dziękuje :) 


s.gugula 29-04-2024 09:16

Nie ma problemu :) :) i spoko, zdarza się przeoczyć ;)